antakalnis-07.jpg

 Vasaros skaitykla Antakalnyje

Norime informuoti visus Antakalnio gyventojus, kad sužinojome puikią naujieną - Vilniaus miesto savivaldybės centrinė biblioteka Vilniaus Tech Parke atidarė vasaros skaityklą! Sapiegų parko teritorijoje veikianti skaitykla siūlo daugiau nei 300 knygų suagusiems bei vaikams. Galėsite mėgautis įdomiais skaitiniais patogiai įsitaisę ant visai šalia įrengtų gultų bei hamakų. Skaitykla dirba pirmadieniais – penktadieniais nuo 8 iki 20 val., savaitgaliais – nuo 10 iki 20 val. Užsukite. turiningai praleisti laiką :)

Vasaros skaitykla Antakalnyje

Automobilių stovėjimo rinkliava Antakalnyje 2020

 

Visų pirma norėtumėme pasveikinti visus Antakalnio gyventojus su atėjusiais Naujaisiais 2020 metais. Linkime visiems Jums sėkmės, sveikatos, pozityvo, dvasinės stiprybės. Nors ir nesinori, bet Naujuosius metus tenka pradėti kiek liūdnoka, nors tikrai ypatingai aktualia ir svarbia Antakalnio gyventojams naujiena. Norime atkreipti antakalniečių dėmesį, kad nuo 2020m. sausios 1d. įsigalioja Vilniaus miesto tarybos patvirtintos naujos automobilių stovėjimo rinkliavos zonos Vilniaus mieste.


Kuo šis pokytis aktualus Antakalnio gyventojams?

Atkreipkite dėmesį į auksčiau esantį paveikslėlį. Jame nesunkiai pamatysite, kad Antakalnyje atsiranda iki šiol čia nebuvusi "žalioji" rinkliavos zona, kuri apima Sapiegų parką, o taip pat ir greta esančias gatves. VĮ "Susisiekimo Paslaugos" atstovės teigimu, šiam pokyčiui pritarė Antakalnio gyventojai.

O paprastais žodžiais šnekant, visų aplinkinių gatvių, kurios patenka į žaliają zoną gyventojai, nuo šiol turės pasirūpinti mokamais (su metiniu ar mėnesiniu mokesčiu) leidimais savo automobiliams. Gyventojams, turintiems tik vieną automobilį, leidimas kainuos 7.20 eurų metams, na o turintiems du automobilius, situacija dar prastesnė - leidimas kainuos 8.70 eurų mėnesiui arba 4.50 euro mėnesiui (jei automobilis bus parkuojamas vidinėje daugiabučio teritorijoje). Turintiems daugiau negu du automobilius, situacija visai nepavydėtina - trečio leidimo išsiimti nepavyks.

Reiktų atkreipti dėmesį, kad nuo naujų metų vyks papildomų ir išplėstų rinkliavos zonų ženklinimas. Rinkliavos zonų ženklinimas bus atliekamas palaipsniui, todėl visų vairuotojų, gyvenančių aplinkinėse gatvėse, prašome atidumo. O dar geriau, siekiant išvengti baudų, pasirūpinkite ilgalaikiais leidimais, kai gatvėje, kurioje laikote automobilį bus naujai paženklinta. Tai galite atlikti apsilankę SĮ "Susisiekimo paslaugos" svetainėje.

Teisybės dėlei reiktų paminėti - kad leidimą pageidaujamai parkavimo vietai gausite tik tokiu atveju, jei Jūsų deklaruota gyvenamoji vieta atitiks vieną iš išplėstos žaliosios zonos dalių. Jei butą oficialiai nuomuojatės - leidimą gauti taip pat pavyks, bet tik jei nuomuojamame bute būsite deklaravę gyvenamąją vietą. Žiūrime paveikslėlį esantį žemiau:

žalios zonos Antakalnyje dalys

Kaip matome paveikslėlyje, antakalniečius dominanti žalioji zina yra suskirstyra į tris dalis - ketvirtą, šeštą ir šešioliktą. Tarkime norite gauti leidimą automobilio parkavimui Jūratės gatvėje. Šiuo atveju turėsite būti deklaravę gyvenamąją vietą, pakliūnančią į žalios zonos ketvirtos dalies ribas.

Antakalnio turgelis

 

Tiek vasara, tiek ir ruduo mums dovanoja pačias įvairiausias dovanas - tai ir patys įvairiausi vaisiai, daržovės, miško gėrybės. Vieni mūsų galvos nesukdami viską perka parduotuvėse, kiti užsiaugina ar prisirenka patys, dar kiti pripažįsta tik turgų, kuriame dažnai galima įsigyti geresnės kokybės, su meile išaugintą ir mažiau chemikalų paveiktą produktą, na ir tuo pačiu prieš perkant įmanoma dar ir pasiderėti, ką ne vienas dažniau ar rečiau praktikuojame :) Gal kas dar nežinote, bet Antakalnyje irgi yra sodininkų bei daržininkų išaugintų ir gamtos gėrybių turgelis, kurio sąvininkai maloniai kviečia visus Antakalnio gyventojus apsilankyti. Antakalnio turgelį galite rasti adresu: Antakalnio g. 77.

Tuo pačiu turgelio sąvininkai nori pakviesti visus prekiauti jų išaugintais vaisiais, daržovėmis ar surinktomis miško gėrybėmis. Prekybos įkainiai: lauko prekyvietės 1kv. m - 50 eurų mėnesiui arba 4 eurai dienai. Daugiau informacijos galite gauti paskambinę telefonu: +370 (699) 80819.

Na o mes visiems linkime skanių pirkinių ir geros prekybos :)

Turime gerų naujienų visiems kavos mėgėjams, gyvenantiems Antakalnyje ar čia dažnai besilankantiems. Mūsų mikrorajone visai neseniai duris atvėrė nauja Caffeine kavinė. Sąvininkai su nekantrumu laukia visų svečiuose, kur galėsite pasivaišinti kvapnia kava ir traškiais kruasanais :) Kavinę rasite adresu: Antakalnio g. 86. Kavinės darbo laikas: darbo dienomis - 7-22, savaitgaliais - 8-21. Apsilankykite.

Norime informuoti, kad Antakalnio poliklinika skelbia akciją visiems Antakalnio jaunuoliams iki 18 metų - kviečia burnos higieną atlikti nemokamai.

Burnos higiena turi įtakos ne vien tik burnos ertmei, tačiau turi didžiulę įtaką bendrai žmogaus organizmo būklei. Burnos ertmės ligų galima išvengti profesionalios burnos higienos (atliekama specialisto) ir individualios burnos higienos (paciento kasdieninė priežiūra) pagalba. Dėl šios priežasties vizitų metu jaunuoliams ne tik atliekamos higienos procedūros, bet ir paaiškinama, kaip prižiūrėti dantis, kurios vietos burnos ertmėje yra problemiškiausios. Šią procedūrą rekomenduojame atlikti bent kartą per metus.

Visus susidomėjusius kviečiame registruotis telefonu +370 (5) 2340875

Norime pasidalinti svarbiu asociacijos "Antakalniečių bendruomenė" pranešimu dėl ketinimo neteisėtai pradėti darbus Antakalnio Sapiegų parke ir kvietimo burtis pilietinio nepaklusnumo akcijai. Kviečiame visus neabejingus mūsų mikrorajono, o tuo pačiu ir Vilniaus gyventojus, kuriems rūpi parko išsaugojimas, prisidėti prie asociacijos iniciatyvos ir atsiliepti į pagalbos prašymą. Juk tik kartu susivienyję galime tikrai daug ką pakeisti.


KVIETIMAS PILIETINIO NEPAKLUSNUMO AKCIJAI

Mieli Vilniaus ir Antakalnio gyventojai,

Mus apgavo – Vilniaus miesto savivaldybė, mėnesiui sustabdžiusi darbus Sapiegų parke per kurį žadėjo tartis, derinti ir atsižvelgti į vietos bendruomenės nuomonę, per tą laikotarpį nesiteikė nė karto net susitikti su bendruomenės atstovais. Terminui praslinkus tebuvo pristatytas savivaldybės vienašališkai parengtas parko tvarkymo projektas, kuriam Antakalniečių bendruomenė nepritarė.

Šią savaitę, neatsižvelgus į Antakalniečių bendruomenės siūlymus ir nesutikimą, rengiamasi iškirsti apie pusę (193 vnt.) Sapiegų parko medžių. Medžiai bus kertami neteisėtai, nepaisant vegetacijos laikotarpio, nepaisant paukščių perėjimo meto (sulaužius paties miesto mero pažadus nekirsti medžių paukščių perėjimo laikotarpiu). Tai neteisėtas, Lietuvos įstatymus ir tarptautines konvencijas pažeidžiantis Vilniaus savivaldybės veiksmas, kuriuo bus neatkuriamai sunaikinta dabartinė parko ekosistema. Juo pirmiausia bus pažeistas Lietuvos Želdynų įstatymas, jo 16 strp., kuriuo tokie darbai ginčytinais atvejais leidžiami tik po želdinių ekspertizės (ji nebuvo atlikta):

16 straipsnis. Visuomenės informavimas ir želdinių būklės ekspertizė
[...]
Želdinių būklės ekspertizė Aplinkos ministerijos nustatyta tvarka atliekama siekiant ginčytinais atvejais įvertinti želdinių ekologinę ir estetinę svarbą
(https://e-seimas.lrs.lt/portal/legalAct/lt/TAD/TAIS.301807).

Taip pat pažeisti to paties įstatymo:

  • 16 str. 2 d. Želdinių būklės ekspertizė Aplinkos ministerijos nustatyta tvarka atliekama siekiant ginčytinais atvejais įvertinti želdinių ekologinę ir estetinę svarbą.
  • 22 str. 2 d. Želdynų ir želdinių tvarkymo metu turi būti išsaugoti esami gyvybingi perspektyvūs želdiniai.

Taip pat pažeisti:
Želdinių būklės ekspertizės tvarkos aprašo:

4 str. Želdinių būklės ekspertizę vykdo prie savivaldybės visuomeniniais pagrindais veikianti želdynų ir želdinių apsaugos ir priežiūros komisija, kuri turi pasitelkti atitinkamos srities specialistą(-us).Vilniaus m. savivaldybės želdynų ir želdinių apsaugos taisyklių:

35.5 p. kai želdinių pertvarkymą bendro naudojimo teritorijose organizuoja Savivaldybė – Želdynų poskyris prieš 5 darbo dienas informuoja visuomenę interneto svetainėje www.vilnius.lt apie planuojamą želdinių pertvarkymą per Vilniaus miesto savivaldybės tarybos ir mero sekretoriato Rinkodaros ir komunikacijos skyrių (...).

Primename, kad pagal minėto įstatymo 14 str. 2 d. Fiziniai ir juridiniai asmenys neturi leisti neteisėtų veiksmų ar neveikimo, jeigu dėl to želdynai ir želdiniai galėtų būti sunaikinti ar pažeisti ir blogėtų aplinkos gyvenimo sąlygos.

Informacija apie leidimus kirsti ar genėti medžius, esančius Sapiegų parko teritorijoje, taisyklėse nurodyta tvarka nebuvo paskelbta, todėl leidimas kirsti, jeigu jis yra, laikytinas neįsigaliojusiu. Antakalniečių bendruomenė ir daugelis kitų asmenų kreipėsi į savivaldybę dėl želdinių būklės ekspertizės ir dabar laukia tokios ekspertizės išvadų.

Kviečiame Antakalnio gyventojus ir visus vilniečius, visus piliečius, kurie kovoja už savo teritorijų išsaugojimą ar jų tvarkymą tik suderinus su vietos bendruomene, pilietinio nepaklusnumo akcijai.

Kviečiame prasidėjus kirtimo darbams Sapiegų parke, kuo greičiau rinktis į jį ir visomis teisėtomis priemonėmis (pvz., stovint po kirsti numatytais medžiais) neleisti suniokoti vieno paskutinių žaliųjų Antakalnio gamtos kampelių.
Pirmiausia reikėtų reikalauti leidimo darbams, taip pat kviesti policiją, nes tokie darbai (kirtimai ir genėjimai) augalų vegetacijos laikotarpiu nėra galimi.


Papildymas:

Antradienį buvo pateiktas advokato Sauliaus Dambrausko pasirašytas reikalavimas-skundas, adresuotas rangovui „Eika“, Vilniaus miesto savivaldybės administracijai ir LR Aplinkos ministerijai. Jame teigiama, kad suinteresuota visuomenė nebuvo tinkamai informuota ir viešam svarstymui galutinės projekto korektūros taip ir nebuvo pristatytos. Taip pat nebuvo atlikta želdinių būklės ekspertizė, be kurios medžių kirtimas būtų neteisėtas veiksmas. Reikalaujama atlikti numatytų kirsti medžių ekspertizę ir nevykdyti medžių pjovimo darbų Sapiegų parke, kol ši ekspertizė nebus atlikta.
Už parko medžių išsaugojimą kovojanti bendruomenė pasiruošusi blokuoti medžių pjovimo darbų vadovaudamiesi Želdynų įstatymo 14 straipsnio 2 dalimi bei LR Susirinkimo įstatymo 6 straipsnio 1 dalimi.
Rašte teigiama, kad netinkamas visuomenės informavimas ir medžių kirtimas neatlikus prašomos ekspertizės pažeistų Lietuvos ratifikuotas Orhuso bei Europos kraštovaizdžio konvencijas, taip pat Želdynų įstatymo reikalavimus, dėl to būtų prašoma Aplinkos Ministerijos ir visuomeninių iniciatyvų duomenis apie pažeidimus įtraukti į rengiamas ataskaitas tarptautinėms institucijoms, jas informuojant apie tai, kad Lietuva neužtikrina šių tarptautinių dokumentų laikymosi Lietuvoje, o Europos Sąjungos struktūrinių fondų parama yra naudojama pažeidžiant pamatinius tarptautinės teisės reikalavimus.

Taip pat reikalaujama projekto korektūrų pristatymus surengti ne darbo laiku bei tokioje vietoje, kurioje būtų užtikrintas visų pageidaujančių asmenų dalyvavimas; nustatyti viešai prieinamą vietą, kurioje pageidaujantys asmenys turėtų realią galimybę išsamiai susipažinti su projektu bei jo korektūromis, jo priedais; nustatyti terminą ir konkretų adresatą, kuriam būtų galima pateikti savo pastabas.

Asociacija „Antakalniečių bendruomenė“ praėjusį trečiadienį pateikė savo pastabas ir pasiūlymus dėl Sapiegų parko pertvarkymo projekto korektūros. Bendruomenė išreiškė nepritarimą masiniam brandžių medžių kirtimui, taip pat pastebėjo, kad daug investicijų pareikalausianti infrastruktūra ir jos išlaikymas apima tik nedidelę parko dalį. Vilniaus miesto savivaldybė išplatino atsakymą, kuriame teigiama, kad į pakartotinius bendruomenės pasiūlymus atsižvelgta nebus.

Antakalniečių bendruomenės pirmininkė Edita Kavaliauskienė